سگ سامویید

سگ سامویید

سگ سامویید

سگ سامویید  که اساسا یک سگ کار است اما نمادی از زیبایی ،هوشیاری و قدرت و چابکی است. سگ سامویید، پوشش بدنی ضخیم و سفیدی دارد که در زمستان پوشش آنها  انقدر ضخیم می شود که دیدن پوست زیر آن دشوار می شود.

 

 

سگ سامویید

 

 

 

موهای سامویید در بهار ریزش شدید دارد و عوض می شود. پوشش بدن این نوع سگ پشمالو، دولایه، پف دار و سفید رنگ است. سامویید ها از زمان های قدیم برای کار سخت در سردترین مناطق تربیت شده اند.

مثلا در شهرهای سیبری با دمای منفی شصت درجه هم دیده می شود. این پوشش ضخیم دو لایه اینجاست که به کمک آنها  می آید.

دم او پشمالو و برگشته و خوابیده روی پشت است. رنگ چشم او قهوه ای رنگ بوده و  نوک گوش ها گرد و برافراشته است.

 

خلق و خوی نژاد سگ سامویید

-سگ سامویید یک مراقبت خوب و یک همراه و همدم وفادار است.

-او یک نژاد منحصر به فرد است که بسیار پر انرژی و بازیگوش است.

-با بچه ها و سگ های دیگر رابطه خوبی دارد و یک خانواده واقعی با شما تشکیل می دهد ،او یک حیوان خانگی هوشمند و دوستانه است و هوشیار و کنجکاو و بسیار فعال و مشتاق به یادگیری است.

-شخصیت جذاب او جلب توجه می کند و برای شما او همیشه در مرکز توجه است. او سگی با آرامش و اعتماد به نفس است.

سگ سامویید چهره خندانی دارد که باعث محبوبیت زیاد او شده است و تحت عنوان لبخند سامی معروف است.

این چهره خندان در واقع نشان دهنده شخصیت سامویید ها است که سگ هایی خوشحال و خوش انرژی هستند.

سامویید ها به انسان علاقه زیادی دارند

 

سگ سامویید سگی مهربان،مناسب برای خانواده ها است،رابطه بسیار خوبی با بچه ها دارد و بسیار پر انرژی است به همین دلیل نیاز به فعالیت بالایی دارد.

این سگ باهوش است و تحمل تنهایی ماندن را ندارد.غریزه شکار در او بالاست و شما نباید او را با حیوانات کوچکی مثل خرگوش، همستر، گربه، .. تنها بگذارید. این نژاد مستعد پارس کردن و ایجاد سروصدای زیاد است.

 

 

 

 

نکات برجسته نژاد سگ سامویید

 

-سگ ساموید های سفید رنگ موهای کرکی و زیبایی دارند که باید به نظافت آنها خیلی دقت کنید.

-ریزش موی کمی دارد اما یک یا دو بار در سال دچار ریزش موی شدید میشوند که در این زمان ها باید هر روز موهایشان را برس بزنید.

– آنها نشستن را دوست ندارند و باید مدام در حال فعالیت کردن باشند می توانید او را با پیاده روی و بازی کردن فعال نگه دارید.

 

 

میزان سازگاری نژاد ساموید با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

 

سگ سامویید به شدت به خانواده ی خود وابسته هستند حتی به کودکان، اما چون جثه ی بزرگ و قدرت زیادی دارد ممکن است دست یا پای کودک را بیش از حد بکشد و به او آسیب برساند به همین دلیل شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه می شود بر آنها نظارت داشته باشید.

 

زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید می توانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند.

 

 

 

چگونه از نژاد سگ ساموید نگهداری کنیم؟

 

برای نگهداری از سگ نژاد سامویید نکات زیر رو رعایت کنین تا مشکلی برای سگ شما به وجود نیاید:

 

سگ های سامویید بسیار فعال هستن و به همین دلیل شاید برای نگهداری داخل آپارتمان مناسب نباشند.

سگ سامویید به آب و هوای سرد و بازی توی برف عادت دارند و با هوای گرم و تابستان بیگانه است. در روزهای گرم و آفتابی اجازه فعالیت به آنها را ندهید و زیر کولر نگهداری کنید.

سگ سامویید انرژی فوق العاده زیادی دارد به همین خاطر لازم است  بیشتر روز فضایی برای بازی و جست و خیز در اختیارداشته باشد.

از تولگی برای تربیت سگ سامویید وقت بگذارید و با معرفی اش به سگ ها و انسان های دیگر، اجتماعی بودن را آموزش دهید.

اگر به خوبی در طول روز انرژی بدنی و ذهنی سگ های سامویید رو تخلیه نکنید، اصلا بعید نیست که به انواع مشکلات رفتاری سگ ها مثل کندن زمین، جویدن لوازم و کفش و … دچار بشوند.

 

 

 

سگ سامویید

خصوصیات رفتاری و اخلاقی سگ سامویید

 

سگ سامویید  یک محافظ خوب و یک همراه و همدم وفادار هستند یکی از ویژگی های بارز آنها انرژی زیاد و بازیگوش بودن انهاست. سگ های سامویید به دلیل اکتیو بودن و انرژی زیاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیستند.

 

غریزه شکار در این نژاد بالاست و می تواند به حیوانات کوچک از جمله گربه ، خرگوش و …. اسیب بزند. همانطور که گفته شد این نژاد با توجه پیشیه خود و نوع پوششان به آب و هوای سرد تمایل دارند .

 

 

بیماری‌های سگ سامویید

 

مانند همه نژادهای دیگز، تعدادی بیماری نژادی بین سامویدها متداول‌تر است  که با آگاهی به آنها می‌توانیذ راحت‌تر از انها  پیشگیری کنید یا موقع راهنمایی خرید سگ سامویید، از نظر وجود این بیماری‌ها بررسی‌ کنید.

 

بیماری‌های زیر در سگ نژاد سگ سامویید دبیشتر دیده می شود

 

 

– کری مادرزادی

–  گلومروپاتی و نارسایی کلیه

– آتروفی پیش رونده شبکیه چشم

– دیسپلازی مفصل ران (هیپ دیسپلیژا)

– هپاتیت مزمن

–  سندرم کوشینگ

 

 

 

سگ سامویید

 

خرید سگ سامویید

 

برای  خرید سگ سامویید هرگز آن را از پرورش دهنده غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید، در هنگام خرید سگ  توله سگی را پیدا کنید که او را از نظر عدم وجود بیماری های ژنتیکی که ممکن است سگ به آن مبتلا شود آزمایش کرده باشند.

سامویبد قیمت های متفاوتی دارد. اگر سامویبد فروشی دارید و می خواهید قیمت آن را بدانید، به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید.

 

سگ ساموییداین نژاد بدن عضلانی قوی پوشش خارجی مضاعف دارد و دم پر پشت و فر خورده برای محافظت از پنجه ها و بینی در مواقع استراحت این حیوان را قادر می سازد تا شرایط آب و هوایی سرد را تحمل کند این نژاد از تیپ اشپیتسز می باشد که می تواند به منظور نگهبانی و همچنین شکار جوندگان کوچک مورد استفاده قرار گیرد.

 

نکاتی در مورد سگ سامویید

-این سگ ها ظاهری بسیار زیبا و دوست‌داشتنی دارند.
-سگهایی بسیار اجتماعی هستند  و رفتار بسیار دوستانه‌ای با اعضای خانواده و بچه‌ها دارند.
-این سگ ها جثه متوسطی دارند
-بسیار شیطون و پرانرژیه و عاشق بازی و ورزش هستند.
-سگ بسیار باهوشی است  و زود همه چیز رو یاد می‌گیرد.

غذای سگ سامویید

به طور کلی تغذیه تاثیر مستقیمی روی سلامتی و طول عمر سگ شما دارد بنابراین به تغذیه سگ خود  توجه زیادی داشته باشید. رژیم غذایی سگ ساوید باید در هر سن و دوره‌ای به خوبی پاسخگوی نیازهای تغذیه‌ای این سگ زیبا باشد در تغذیه این سگ باید پروتئین،چربی،کربوهیدرات،مواد معدنی،و انواع ویتامین‌ها را بگنجانید

تا همیشه سالم و سرحال باشد. انتخاب رژیم غذایی تا حد زیادی به سن سگ ساوید بستگی دارد.

آراستن نژاد ساموید

این سگ ها دارای پوشش بیرونی نرم و صاف و زیر لایه ضخیم هستند و در رنگ های سفید یکدست، سفید و کرمی و یا کرمی یکدست مشاهده می شوند. موهای آنها را در فصل هایی که ریزش زیادی دارند هر روز برس بزنید و ۸ هفته یکبار و یا هر زمان که بدنش کثیف شد او را حمام کنید.

برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای دو یا سه  بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، در ناخن های پای او رگ های خونی زیادی وجود دارد و اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید خونریزی می کند و ممکن است دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها سگ با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر تجربه ای در این کار ندارید از دامپزشک کمک بگیرید.

 

نژاد ساموید برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =