سگ پیکینیز

سگ پیکینیز

سگ پیکینیز

سگ پیکینیز پوزه‌ی کوتاهی دارد که باعث می‌شود تنفس در هوای مرطوب و گرم برای آنها سخت باشد. علاوه بر این این پوزه‌ی کوتاه سگ پیکینیز باعث می‌شود که توی خواب خرخر کنند. چشم‌های پیکینیزها درشت است  وبینی  V مانند دارند.

 

موهاشون صاف، بلنده و دو لایه ‌است. برعکس چیزی که به نظر می رسد موی این سگ‌ها خیلی لخت نیست و موقع لمس کردنشون ممکنه کمی زبری حس کنید. علاوه بر این اسکلت‌بندی بدن سگ‌های پیکینیز به گونه ای است که  یه مدل خاص و بامزه‌ای از راه رفتن دارند، چیزی شبیه به راه رفتن مدل‌ها روی فرش قرمزاست.

 

سگ پیکینیز

 

ویژگی سگ پیکینیزچیست

 

سگ نژاد پیکینیز جز دسته سگ های همراه و خانواده محسوب می شود و طول عمر او۱۲-۱۵سال است.پیکینیز دارای دست های کوتاه و پنجه های پهن با انحراف انگشتان به سمت خارج می باشد. پوشش خارجی او دارای موهای صاف و بلند است و فرخورده نمی باشد. موهای پیکینیز در اطراف گردن شبیه یال می باشد. فاصله بین چشم های او زیاد است.سینه پیکینیز پهن و پشتش صاف است. پوزه او کوتاه و پهن می باشد و دارای چین خوردگی است.

 

 

 

نکات برجسته نژاد سگ پیکینیز

با توجه به بینی کوتاهی که دارند پیکینیزها خروپف می کنند، برخی هم با صدای بلند خروپف دارند.  اطراف چشم پیکینیز برآمده است که ممکن است در جریان بازیهای خشن آسیب ببنید یا بترکد؛ این موضوع بسیار نادر است، اما می تواند که اتفاق بیافتد.

پیکینیزها میزان بیش از حدی چین و چروک روی صورتشان دارند. این چین چروکها ممکن است سبب بروز مشکلاتی مانند درماتیتهای پوستی، تحریک پوست یا عفونت شوند. چین و چروکها باید تمیزو خشک نگه داشته شوند.

سگ پیکینیزاگر در خوردن غذا زیاده روی کنند مستعد ابتلا به اضافه وزن و چاقی هستند. البته مواقع پیکینیزممکن است دست به اعتصاب غذا بزند فقط برای اینکه به صاحبش ثابت کند که از او سرتر است. پیکینیزها به پارس کردن زیاد تمایل دارد.

محل نگهداری نژاد سگ پیکینیز

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است

 

آیا سگ پیکینیز ارتباط خوبی با کودکان دارد؟

 

باتوجه به شناخت رفتاری نژاد سگ پیکینیز، می‌توان گفت که این نژاد، ارتباط چندان مطلوبی با کودکان ندارد.

در واقع، داشتن ارتباط خوب با کودکان زمانی امکان‌پذیر است که خاطرات خوب، تربیت مطلوب و قوانین محکمی برای روابط آن‌ها وضع کنید.

 

اگر در  تربیت سگ پیکینیز جدی نباشید، ارتباط خوب با کودکان چندان بدیهی نیست. هر چند در صورتی که دوره آموزش ارتباط با کودکان را برای آن‌ها تکمیل کنید، بازهم تنها گذاشتن سگ و کودک چندان توصیه نمی‌شود.

 

سگ پیکینیز

شخصیت نژاد سگ پیکینیز

سگ پیکینیزممکن است چهره ای فانتزی داشته باشد، اما دارای شخصیت مقاومی است که بسیار سخت تر و شجاع تر از آنچه که نشان می دهد است. پیکینیز با وقارند، دارای اعتماد به نفس هستند و به خود اهمیت می دهند و تمایل به لجبازی دارند که همه این خصوصیت با پر جنب و جوشی، مهربانی و خوشخویی همراه هستند.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل می گیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است. مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی کنید.

 

 

 

 

 

محل نگهداری نژاد سگ پیکینیز

 

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.

 

غذاهای سالم برای سگ پیکینیز چیست

غذاهای سگ آماده می تواند مواد مغذی مورد نیاز شما را برای سگ شما فراهم آورند. این غذاها به صورت خشک استفاده می شود، از جمله مزایای این غذاها این است که می تواند کمک کند که دندان های حیوان خانگی شما از پلاک  و جرم حفظ شود و سلامت دندان ها یش حفظ شود.

پیکینیز یک سگ براکیو سفالیک است و این به این معنی است که این نژاد دارای صورت مسطح و پهن با بینی کوتاه است. این نه تنها باعث می شود که پیکینیز مشکلات تنفسی داشته باشد هم چنین باعث می شود که او گرمای بیش از حد را نتواند تحمل کند.

به یاد داشته باشید که چهره سگ تان را پس از یک وعده غذایی که شامل مواد غذایی کنسرو شده است ،کاملا تمیز کنید و اجازه ندهید هیچ ذره غذایی روی صورت او بماند.

 

 

 

 

 

پیکینیز امپریال

پیکینیز امپریال سگ باشخصيت و مغروراست، كمي هم خودخواه و خود رأي میباشد و ترجيح مي دهد كاري كه خودش صلاح مي داند را انجام دهد  نه كاري كه شما از اومی خوهیدبخاطر همين گاهي تربيت این نوع سگ  كمی  مشكل است.

مهمترين مشخصه پيكينيز صورت تخت (فلت) اوو چشمهاي درشت بيرون زدش است، پاها كوتاه و خميده و دم روي پشتش قراردارد و اگر موي دم بلند باشد درپشت سگ  پخش می شود.

در اين نژاد استاندارد رنگي خاصي وجود ندارد و همه رنگي در این نوع سگ قابل قبول است ولي رنگ هاي سفيد و سياه و كرم و قرمز و طلايي در این نوع سگ شایع تراست.به طور کلی قسمت هاي ازپوزه بی مواست ، لب ها، بيني و دور چشم ها سياه است ولي ممكن است  گاهي كل صورت هم سياه باشد.

 

سگ پیکینیز

 

 

خرید سگ پیکینیز

در خرید سگ پيكينيز بخاطرداشته باشید که این نوع سگ به علت  تيپ و قيافه خاصش در معرض برخی بيماري هاي خاصي قرار دارد که  بايد در موردآن  اطلاعاتی داشته باشید ودر مواقع لازم پيشگيري كنيد.

به طور کلی اين نژاد در نفس كشيدن كمي مشكل داردو خرخر كردنش هنگام تنفس طبيعي است، و بعضي پيكينيزها خيلي شديد و بلند و بعضي آروم تر و كم صداتر خرخر مي كنند. اين بخاطر حالت پوزه آنهاست و به همين دليل هم بيشتر در معرض بيماري هاي تنفسي قراردارند.

 

 

بیماری‌های شایع پیکینیز

به طور کلی سگ‌های این نژاد سالمی هستند اما سگ‌های هر نژادی، ممکن است نسبت به بعضی از بیماری‌های خاص حساسیت بیشتری نشان دهند. بیماری‌های شایعی که سگ پیکینیز ممکن است درگیرآن شوند شامل موارد زیر است.

-دیسپلازی مفصلی

-کم کاری تیروئید

-در رفتگی کشکک زانو

-آب مروارید

-شکاف کام

 

نظافت و آراستگی پیکینیز

پیکینیز دارای  موهای پرپشت و بلندی است که موهایش در اطراف گردن و شانه شبیه به یک یال کوچک است. اگر اجازه بدهید موهایش بسیار بلند شود، دیگر فرم بلند او قابل دیدن نیست. به همین دلیل بهتر است که گاهی مقداری پوشش او را کوتاه و مرتب کنید. البته این کار به نظافت و بهداشت او هم کمک ویژه ای می کند.

لازم است به صورت هفتگی  موهای خود  را برس بزنید، اگر روزانه این کار را انجام دهید بهتر است  از ریزش موی او در خانه نیز جلوگیری می کند. برای این که موها در هنگام برس زدن شکسته نشود، می توانید قبل از انجام این کار، کمی آب به آن بزنید.

اگر لازم بود می توانید ماهی یک یا دو بار او را حمام کنید. توجه داشته باشید که نظافت برای سلامتی حیوان ها  بسیار موثر است و سبب افزایش طول عمر آن ها خواهد شد.

نکاتی راجع به تغذیه پکینیز ها

-سعی کنید مواد غذایی خشک با کیفیت بالا برای سگ‌ های فراهم کنید.

-تغذیه متعادل برای این سگ داشته باشید باعث رشد شما می توانید  با مواد غذایی همچون بادمجان، مواد غذایی کنسرو شده و یا آب مخلوط اب با آن ها انجام دهید.

همچنین می توانید تخم مرغ، میوه ها و سبزیجات و پنیر را استفاده کنید.توله های پیکینیز باید احتمالا از غذاهای پرکالری استفاده کنند زیرا در سن رشد هستند و نیاز های تغذیه ای شان زیاد است.
-در غیر این صورت ممکن است منجر به کمبود مواد معدنی و ویتامین، مشکلات دندان و استخوان ها شوند و هم چنین ممکن است بعضی از مواد غذایی باعث  چاقی شود.

-آب تمیز و تازه آشامیدنی را نیز در هر زمان و به طور مرتب برای سگ خود آماده کنید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یازده =